Andrey Bushchik presents
International Dance Festivals in Saint-Petersburg,Russia.
Since 2008

Schedule

 

 XI «Saint Petersburg Dance Holidays» ® Dance Festival welcomes you!

Tentative schedule

August 23-24-25th 2019

23th August 2019 Friday

09:00-22:00 Lessons from the invited «Stars» teachers and coaches. 

John Wood (U.K.) Standard

Olga Faraponova-Write (USA) Am.Smooth, Standard

Rita Algarra (USA) Standard, Am.Smooth

Jukka Haapelainen (Finland) Latin

Andrew Phillips (USA) Latin, Am.Smooth

Alexey Barbolin (Russ) Arg.Tango

Vlad Pavlov (Russ) Latin

Andrey Bushchik (Russ) Latin

Booking +79112108040

22:00-23:30 Practice

24th August Competition's Day

25th August 00:30-04:00 After-party on 1st class ship boat by the neva river excursion to watch spectacular «bridges opening» with dinner, champagne, dancing and singing Karaoke.

 Competition's Schedule

24th August 2019 

08:00 Session #1

 08:00 International Standard — Single Dance

 08:13 Arg. Tango Free Style — Single Dance

 09:03 International Standard — Multi Dance

 09:34 Arg. Tango Free Style — Multi Dance

 09:39 International Standard — Championship Rising Stars (age B+C) — 1/2

 09:58 International Standard — Scholarship (age B) — 1/2

 10:18 International Standard — Multi Dance Championship (all ages)

 10:30 Arg. Tango — Championship Rising Stars (all ages)

 10:40 International Standard — Championship Rising Stars (age B+C) — Final

 10:52 Caribbean Mix Line Style — Single Dance

 10:52 Caribbean Mix Cuban Style — Single Dance

 11:04 American Smooth — Single Dance

 11:28 Caribbean Mix Line Style — Multi Dance

 11:28 Caribbean Mix Cuban Style — Multi Dance

 11:28 Caribbean Mix Line Style — Scholarship (age B)

 11:39 American Smooth — Multi Dance

 11:45 Caribbean Mix Cuban Style — Scholarship (age B)

 11:51 American Smoorh — Multi Dance Championship (all ages)

 12:06 American Smooth — Championship Rising Stars (all ages)

 12:16 Caribbean Mix Line Style — Eurasian Grand Prix Cup All Ages

 12:22 American Smooth — Scholarship (ageB)

 12:32 Caribbean Mix Cuban Style — Eurasian Grand Prix Cup All Ages

 12:38 Arg. Tango Salon — Single Dance

 13:05 International Latin — Single Dance

 13:48 Arg. Tango Salon — Single Dance

 14:15 International Latin — Single Dance

 14:59 Arg. Tango Salon — Multi Dance

 15:26 International Latin — Multi Dance

 16:15 Arg. Tango Salon — Multi Dance

 16:24 International Latin — Scholarship (age B) — 1/4

 16:48 International Latin — Championship Rising Stars (age B) — 1/2

 17:08 International Latin — Multi Dance Championship (all ages)

 17:08 International Latin — Championship Rising Stars (age A)

 17:22 International Latin — Scholarship (age B) — 1/2

 17:32 Arg. Tango Salon — Championship Rising Stars (all ages)

 17:39 International Latin — Eurasian Grand Prix Cup All Ages — 1/2

 17:54 Russian Style — Single Dance

 17:59 International Latin — Championship Rising Stars (age B) — Final

 18:09 End of Session

 

 

 

 

 

 18:30 Session #2

 18:30 General Dancing

 19:00 SHOW 

 19:05 Opening Ceremony

 19:20 SHOW 

 19:25 International Latin — Scholarship (age C)

 19:35 Russian Style — Championship (all ages)

 19:41 Eurasian Cup Show Dance

 19:51 Arg. Tango Free Style — Scholarship (age A)

 19:57 International Standard — Scholarship (age B)

 20:07 Arg. Tango Salon — Eurasian Grand Prix Cup All Ages

 20:13 Eurasian Cup Show Dance

 20:28 Arg. Tango Salon — Scholarship (age A)

 20:34 International Latin — Scholarship (age B)

 20:44 Awards

 20:55 SHOW 

 21:00 Adult, Professional Show LA

 21:10 International Standard — Scholarship (age A)

 21:10 International Standard — Scholarship (age C)

 21:20 Arg. Tango Free Style — Eurasian Grand Prix Cup All Ages

 21:26 International Latin — Scholarship (age A)

 21:36 Arg. Tango Free Style — Scholarship (age B)

 21:36 Arg. Tango Free Style — Scholarship (age C)

 21:42 International Standard — Eurasian Grand Prix Cup All Ages

 21:52 Showcase

 21:57 American Smooth — Eurasian Grand Prix Cup All Ages

 22:07 Arg. Tango Salon — Scholarship (age B)

 22:07 Arg. Tango Salon — Scholarship (age C)

 22:13 International Latin — Eurasian Grand Prix Cup All Ages — Final

 22:23 Showcase

 22:28 Showcase

 22:33 Professional American Smooth

 22:45 Top Awards

 22:50 Awards

 23:25 End of Session

23:30 Limusine bus leaving for After-Party on the specially rented boat trip by Neva river with diner, champagne and dancing 

25th August 2019

04:00 bus arriving to the official hotel from the after-party tour excursion

07:00-10:30 breakfast at the hotel

Saint Petersburg Dance Holidays 2019
Download poster
Moscow Dance Holidays 2020
Download poster
TOP